
A dmszarvas-rl...
Vltozatos formj s szn foltjairl nagyon knnyen felismerhet. A bika minden vben leveti agancskoronjt,amely aztn jra kin a kvetkez tavasszal.Amikor az agancs mg kicsi,brsonyos szrzet(hncs,ms nven barka) bortja.Nyrra azonban megn,megersdik,majd elgazik.Vgl tlen az llat leveti.
Fejldstrtnete:
Mra kzeli rokonval a mezopotmiai dmvaddal egytt egyedli l kpviseli a dama nemnek.
A Dama nem a fels pliocn korban alakult ki zsiban s Eurpban elszr a pleisztocn korban jelent meg. szak-Afrikban szintn a pleisztocn korban talltk meg elszr nyomait a nemnek. A pleisztocn kor melegebb idszakaiban tbb faja is lt a nemnek Kzp-Eurpban s egy fajuk (Dama nesti) a Brit-szigeten is elfordult. A hidegebb idszakokban e fajok a Fldkzi-tenger medencjben tallhat enyhbb ghajlat terletekre hzdtak vissza. Az utols interglacilis idszakban a Dama clactoniana fajbl alakult ki a mai dmvad.
A Fldkzi-tenger szigetei kzl Sziclin s Mlta szigetn ekkor egy trpe dmszarvas faj is lt, a Dama carburangelensis.
Megjelense:
Testhossza 125165 cm, farokhossza 1619 cm, marmagassga 80110 cm, testslya 40-125kg (bika) s 2550 kg (tehn). A dmszarvas hosszra nylt, laptszer agancsa jelentsen klnbzik minden ms szarvastl. Mindkt nem felnttkori bundjn vrsesbarna alapon sorokba rendezett fehr pttyket tallunk. A vilgos formktl kezdve a teljesen fehr alakokig sokfle vltozat fordul el. De sttbarna llatok is vannak, fleg a vadasparkokban tartott dmszarvasok kztt. Nyron a szrzet vkony s sima. Tlen a fejtet, a nyak s a flek barnsszrkk lesznek; a ht s az oldalak feketsek; a szrzet vastag s durva. A fehr llatok egy vszakban sem vltoztatjk meg sznket, s tlen csak hosszabb szrzetkkel tnnek ki. Nhny szarvas mr fiatal korban is srgs bundt visel, ritkn fekete pldnyok is elfordulnak. A fartkr fehrrel s feketvel keretezett. A dmszarvas 20-30 vig is lhet. Ms szarvasokkal szemben feltn a hosszabb farok. A nstny llatokat knny sszetveszteni a pettyes vagy a szikaszarvasokkal.
letmdja:
A dmszarvasok trsadalmi rendje alapjaiban hasonlt a gmszarvashoz. A csapat csaldokra tagozdik, s az zekedsi idszakon (a vadszati szaknyelven barcogs) kvl a bikk csak lazn kapcsoldnak a csoporthoz. ltalban legnycsapatokban talljuk ket, melyek az zekeds kezdetekor oszlanak fel. Legels kzben elg knny megzavarni ket. Napkzben az llatok rejtekhelykn pihennek. Tlen ersen korltozzk a tevkenysgket. Mivel a csapatok egsz vben egytt maradnak, ezrt fknt tbb-kevsb rokon llatokbl llnak. A csapatok kztt a bikk cserldnek. Tpllka fvekbl s lgyszrakbl, fk s cserjk fiatal hajtsaibl, rgyeikbl s a leveleikbl ll; rostokban kevsb gazdag, mint a gmszarvas tpllka. A vadasparkban tartott llatok - ha ltszmuk s gy legelsk, illetve tapossuk meghaladja a gyep trkpessgt - gyorsan tnkreteszik a gyepet.
Szaporodsa
A dmszarvasok zekedse (barcogs) oktber eleje - november kzepe kztt zajlik, egy hnappal ksbb, mint a gmszarvasoknl. A bikk csoportjai kora sszel bomlanak fel, amikor az agancsaikrl a barkt (ms nven hncs) mr letiszttottk. A dmszarvasok zekedse a gmszarvastl jelentsen eltr, mivel a dmok lekben zekednek, mg a gmszarvasbikk hremeket foglalnak, illetve vdenek a konkurens bikkkal szemben. A dmbikk kztt szintn folynak prharcok, de nem olyan slyosak, mint a gmszarvasoknl. A dmbikk a barcog helyeken u.n. barcog teknket kaparnak, amelyeket egyfajta zekedsi mikroterritriumnak lehet tekinteni. A barcog helyen a tehenek keresik fel a bikkat s kzlk klnbz, sikeressgre utal jegyeik alapjn vlasztanak. A dmbika szaporodsi sikert testnagysga, hangja, agancsnak nagysga s barcog teknjnek helye hatrozza meg. A przsi hang, a barcogs, gurgulz torokhang. Mjus vgn,jnius elejn ellik meg a nstnyek borjaikat, amelyeket a gmszarvashoz hasonlan gondoznak. Az els napokban a rejtekhelyen hagyja ket az anyjuk. Tbbhetes szoptats utn ll t a borj a nvnyi tpllkra. A borjak pettyes szrzete tbbnyire egsz letkn t megmarad. A fiatal llat hamarosan csak a mretben klnbzik a nstnyektl. A fiatal bikkat tbbnyire ktves korukban zavarjk el a csapatbl, a tehenek azonban ltalban a szlcsoportjukban lik le egsz letket.

|