A Fácánról...
A kakas rikító színekben pompázik,míg a tyúkok tollazata sokkal fakóbb,és termetük is jóval kisebb.A vadon élő fácánok társaikkal együtt a fák lobkoronájában alszanak,mert ott biztonságban érzik magukat.A fácán fogságban is tartható.Húsáért előszeretettel vadásszák.Alacsonyan repül,s ha hirtelen menekülnie kell,sokszor inkább a futást választja. Magvakkal és rovarokkal táplálkozik.
Megjelenése:
Testhossza 53-89 centiméter, szárnyfesztávlsága 70-90 centiméter, testtömege 750-1700 gramm. A kakasok jellegzetessége a feltűnően hosszú, színes farok és a szem feletti fehér folt. A fácántyúkok színezete szerényebb a kakasokénál, tollazatuk fakó, nincs rikító színezetük.
Életmódja:
Gyommagvakkal és ízeltlábúakkal táplálkozik. Az éjjelt különösen a havas teleken szereti a fán tölteni, mert ott biztonságban érzi magát. Vadászok körében nagy volt már a múlt század elején is a kereslet a fácán iránt. A természetes szaporulat pótlására idővel kialakultak a fácán-tenyésztelepek, ahol már mesterségesen, fény- és hőforrásokkal biztosították a szükséges feltételeket.
Szaporodása:
Erdőben vagy mezőgazdasági területeken, a talajra készíti fészkét. Fészekalja 12-18 tojásból áll, melyen 22-28 napig kotlik. A kikelt egyedek mintegy fele kilenchetes kora előtt elpusztul, a felnőttkorig pedig csupán a fácánok mintegy 30%-a jut el. A hároméves kort a fácánok alig 5%-a éri meg, teljes állománycsere ötévente következik be.
|