
A rkkrl...
Erdkben,pusztkban stt vrosok s falvak hatrban is tallkozhatunk vele.Mindenev.Mg a szemtre s az telmaradkra is rfanyalodik,de a rgcslkat,nyulakat s persze a tykokot rszesiti elnyben.Nem veti meg a tojst sem.jjeli llat,napkzben a fldbe vjt kotorkban hzza meg magt.A rkalyukat knny felismerni a bejrata eltt elszrt csontokrl s hsdarabokrl.A kicsinyek tavasszal szletnek,anyuk szoptatja ket a kotorkban.A nstnynek ne kelljen egyedl hagynia,a hm a rejtekhely bejrata eltt teszi le a zskmnyt.
Kinzete
Hossza elri az 1,4 m-t, ebbl 50 cm a farok. Magassga 38 cm. Slya kzepesen 610 kg, kivtelesen akr 13 kg is lehet. Feje szles, homloka lapos, hirtelen keskenyed arcorra hossz s keskeny. Szemei ferdn nnek; felll fleinek a tve szles; fell kihegyesednek. Trzse karcs, vgtagjai rvidek s vkonyak. Farka hossz s bozontos; Fllnzetben rozsda-, vagy srgsvrs szrmje sr s puha. Homlokn vllain s hta htuljn a farok tvig fehren foltos; ajka, pofja s torka ugyancsak fehr. A vgtagokon fehr sv vonul lefel, a flek a mancsokhoz hasonlan feketk. Nagyon ritkn, de Magyarorszgon is elfordul teljesen fekete egyede, ezt a vadszati szaknyelv "szenes rknak" hvja, e furcsa szn megjelensrt - csak gy mint a fekete prducok esetben - bizonyos pigmentek a felelsek.
letmdja
Kotorknak nevezett lakhelyt elvigyzatosan vlasztja meg. Kedvez krlmnyek kztt nem maga ssa, hanem borzok elhagyott kotorkaiban telepedik meg. Idnknt lakott borzkotorkban is felti tanyjt, s nem ritkn ki is szortja onnan a borzot. Gyakran kltzik barlangokba s ms termszetes regekbe, de romokba, omladkokba, kraksba is; gyakran korhadt fk regvel, sr bozttal vagy elhagyott homokbnyk regvel is megelgszik. Van, hogy kazlakban tall magnak tli lakst. Fleg jjel, de csendes, elhagyatott helyeken fnyes nappal is vadszik. A hossz nyri napokon tbb rval napnyugta eltt indul vadszni klykeivel. lland hideg idben s nagy hban csak a reggeli rkban pihen. Ameddig csak teheti, a srsgben halad.A rka a fiatal ztl a bogarakig minden llatra vadszik, de szvesen fogyaszt dgt is. F tpllkai az egerek s pockok, de megfogja a mezei s az egi nyulat,zet. Nemcsak a fldn fszkel madarak tojsait fogyasztja s fikit eszi meg, de a replni tud madarakat is kpes becserkszi. Ha a szksg rviszi jl szik, ezrt a vzimadarak fszkei sincsenek tle biztonsgban: mg a kotl hattykat is megfojtja. Kzismerten krostja a hzi baromfillomnyt fleg a klykes anyarka. A nagy kertekben s a szlkben sskkat, cserebogarakat s lrvkat, fldi gilisztkat fogdos, de megeszi az rett gymlcst is. Tlen, magas hban, amikor vadszterletn nem jut megfelel tpllkot, gyakorta az ember kzelbe hzdik nmi telhulladk remnyben.Tbbnyire februr kzepn przik (ez a koslats). Ez id alatt ibolynak nevezett mirigye nagyon ers szagot raszt. A vemhes rka kitpi hasrl a szrt, hogy klykei knnyen hozzfrhessenek emlihez. Ebbl a szrbl kszt vackot a klykknek. Egy alom 312 (tbbnyire 47) klykt szmll. A klykk sszetapadt szemhjjal, fejhez lapult fllel jnnek a vilgra, s nagyon lassan fejldnek. Szemk legkorbban a 14. napon nylik ki; eddigre minden tejfoguk kibjik, de sznk nem a megszokott vrs-fehr-fekete, hanem egyntet szrke. Egymsfl hnapos korukban merszkednek elszr a szabadba, hogy a napon stkrezzenek s jtszadozzanak. Jliustl a klykk az reg vadsz rkt kvetik, majd egyedl is vadszni kezdenek (eleinte nappal, szrkletkor). Ks sszel vlnak el anyjuktl. Fogsgban szeldthet, fleg ha fogsgban is szletett, de nem imprintlhat annyira, mint a hzimacska.

|